Píše mi jeden Ind. Je milý, to Indi být umí. Jako výraz náklonnosti si mě vzápětí přidal na Facebooku (ano, každý den mi přijdou "přidávací" zprávy od lidí, o kterých si jen matně pamatuju, že jsem je tu někde zahlédla... mám je ignorovat nebo co s tím, když výraz "přítel", pod který by byli zařazeni, zdaleka neodpovídá tomu, jaký mám s nimi vztah?).
Odepisuji Jabirovi zvesela, protože z přednášek už vím, že není Ind jako Ind a Jabir je Punjabi, což je pro mě bezva studijní materiál. Punjabi je v kontextu Indie prťavý severní region (mno, o rozloze o něco málo menší než ČR), který dále pokračuje do Pákistánu. Když však toto slovo vyslovíte do mikrofonu na párty mezinárodních studentů v Anglii, ozve se nadšený jásot téměř poloviny přítomných. Punjabané prostě houfně opouštějí svůj domov, přesvědčeni, že je tam nečeká žádná budoucnost. Přes široké rodinné vazby si vytvořili pomyslný ekonomický žebřík, po kterém šplhají od Británie, země zaslíbené, za lepším živobytím, penězi, blahobytem. Rodina se složí na letenku, syn se pak stane kuchařem curry v indicko-manchesterském bistru, bydlíc v bytě se svou sestřenicí a prastrýcem, kteří již zde nějakou dobu jsou a pomohou mu vyřídit formality i zakoupit čapátí a rýži. Až syn začne vydělávat, posílá peníze zpět do Punjabi a tak se jeho příbuzní mají lépe, a může za ním přijet i jeho mladá manželka a děti Rahil a Kavya. Ty o deseti letech později studují na univerzitě v Salfordu medicínu, zatímco rodiče si nechali postavit v Punjabi pečlivě oplocenou vilu podobnou hradu, kolem níž se blátě povalují místní krávy. Jednou za rok sem přijedou tito NRI (non-resident Indians) na dovolenou, aby zvěstovali místním, že v Anglii jsou toalety čisté jako křišťál a jídlo tam nemusíte jíst rukama z hliněné misky. A po zbytek roku zeje vila prázdnotou, připomínajíc pomník budoucích lepších časů v oné great Great Britain, za kterými pošilhávají všichni další mladí Punjabané.
To bychom měli... ale jak to vlastně prožívají ti Indové tady? Ztratili na své indickosti, nebo se v ní naopak ještě utvrdili? Ještě než mě Jabir pozve na curry (to je prosím nyní britské národní jídlo), zkusila jsem to trochu prozkoumat sama.
11. října slavili manchesterští Indové jeden z největších hinduistických svátků - Dashera Diwali Mela, či "Slavnost světla". Světlo symbolizuje vítězství dobra nad zlem, což je motiv známý snad ze všech náboženství. V blátivém parku - dějišti svátku - nás uvítalo především světlo kolotočů a rozličných attractions a amusements, jenž se vykytují v neměnné podobě od Matějské pouti po Mys dobré naděje. Nenechme se však mýlit; se setměním se dostáváme do atmosféry díky výbornému indickému jídlu a kapele, která má dle našeho sluchu v repertoáru jen jednu píseň, interaktivně laděnou díky hláškám zpěváka - "all single women - make some noice!" a "all unhapilly married women - make some noice"!
To už se v tmě rozzáří modré hvězdy a desítky děti s opičími maskami jako armáda krále Hanumana vyrážejí do průvodu, v jehož čele tančí lord Ráma a jeho bratr, několikametrové pohybllivé sochy. Kdo symbolizuje co a jak se celá legenda má, se snažíme dát dohromady s Gáborem, ale naše znalosti Rámajány zjevně nejsou úplně dostačující. A to se nám tu zde odehrává jeden z nejznámějších příběhů světové mytologie vůbec.
Definitivně však chápeme, že obrovská typicky hinduistická socha s deseti hlavami a deseti pažemi, tyčící se v areálu festivalu, je ten zloduch, který unesl Rámovu ženu Sítu, a teď dostane co proto. Když k němu lord Ráma se svým lukem dotančí, vyšlehne démonovi z očí oheň a kolem se rozsrší oblaka barevných jisker. Úchvatné divadlo, během něhož démon Rávana vystřídá množství barev, spektakulárně hoří vysokým plamenem a zpoza něho vylétá ohňostroj, za který by se nemusely stydět žádné silvestrovské oslavy. Jak poznamenal Honza, je dobré jednou za čas uvolnit energii takovým způsobem v kolosálním rituálním zničení nějakého symbolu, než ničit v běžném životě věci pravidelně a průběžně, sprejovat podchody a prokopávat odpadkové koše. Jak vidno, děje se to i to...
A za domácí úkol si prosím nastudujte, co je to Swadeshi (alespoň Blanka ví, no ne?)
3 komentáře:
A Punjab - to je česky Pandžáb?
A mne zajímá,co konkrétně Ti ten Ind píše?? A určitě to zajímá i Zdenka, že jo Zdenku? :))
na te fotce s destnikem vypadas jako neco neskutecneho, jako postava z nejake nezname starodavne knizky..
Okomentovat